FC Kapinan vuosikokouksessa päätettyä
FC KapinaJulkaistu: 30.04.2024 10.43

FC Kapinan vuosikokouksessa päätettyä

Seuran sääntömääräinen vuosikokous järjestettiin Y-toimistolla 24.4.2024. Asialistalla olivat vuosikokouksen vakioaiheet eli tilinpäätöksen, vuosikertomuksen ja toiminnantarkastajan lausunnon läpikäynti sekä vuoden 2024 toimintasuunnitelman sekä tulo-ja menoarvion käsittely. Omana asiakohtanaan vuosikokous keskusteli alkaneen vuoden jäsenmaksun suuruudesta. Vilkkaan keskustelun päätteeksi tehtiin päätös siitä, että jäsenmaksua lasketaan 150 eurosta 120 euroon.

Päätökseen vaikuttivat erityisesti sekä seuran vakaaksi todettu taloustilanne että yleinen hintojen ja elinkustannusten kallistuminen. Vuosikokouksen edustajat pitivät tärkeänä, että Kapinassa harrastaminen ei saa jäädä rahasta kiinni. Yhtenä esimerkkinä tästä seura on tänä ja viime vuonna kustantanut Ukrainasta sotaa paenneiden pienten futareiden lisenssikulut sekä jättänyt jäsenmaksun laskuttamatta. Vuosikokouksessa linjattiin myös, että jäsenmaksuja tullaan käyttämään Riihenmäen kentälle tulevan varustekopin varustamiseen.

FC Kapinan vuoden 2024 hallitukseen valittiin Jari K Sillanpää (pj), Jari Tarvainen, Pasi Ketonen, Tomi-Pekka Eskola, Hannu Saastamoinen, Michael Bardzinski, Matti Sulonen ja Mikko Kuoppala.